
Informacje o szkoleniu
“Ustawa Kamilka” – Standardy Ochrony Małoletnich
Szkolenie wideo dotyczące tzw. Ustawy Kamilka dotyczy zmian w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym odnoszących się do wykrywania i zapobiegania przemocy wobec małoletnich dzieci i zapewnienie im ochrony interesów w codziennym funkcjonowaniu oraz w postępowaniu sądowym.
Szkolenie kierowane jest do:
- pracowników placówek oświatowych;
- pracowników socjalnych;
członków Zespołów Interdyscyplinarnych; - policjantów;
- pracowników PCPR-ów;
- prawników.
PROGRAM SZKOLENIA
- System ochrony małoletnich – obecnie i po co zmiany? – dotychczasowe błędy i zaniedbania (brak współpracy pomiędzy służbami posiadającymi w swych kompetencjach pomoc małoletnim, brak umiejętności rozpoznawania syndromu dziecka maltretowanego, brak czasu i kompetencji, brak uznania podmiotowości dziecka itp.).
- Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie a znowelizowana ustawa.
- Reprezentant dziecka – nowa instytucja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (cel ustanowienia, kto może pełnić ową funkcję, rola organów pomocy społecznej).
- Rodzic dziecka – wróg czy przyjaciel – czyli jak reagować na pierwsze symptomy przemocy wobec dziecka, co powinno wzbudzić uwagę nauczyciela, co policjanta, co pracownika socjalnego (zadania nauczycieli, pracowników socjalnych i innego personelu).
- Przesłuchanie (wysłuchanie) dziecka – uznanie podmiotowości dziecka – czyli zmiany w procedurze cywilnej (jak jest obecnie, kto ważniejszy rodzic czy dziecko?).
- Kwestionariusz ryzyka – czyli możliwość odebrania dziecka w trybie art. 12 a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej.
- Zespół do Spraw Ochrony Małoletnich – instytucja rządowa – rola i zadania.
- Standardy ochrony małoletnich dla poszczególnych jednostek pomocowych.
- Nowy system wspomagania małoletnich, czyli jak skutecznie pomagać i co zrobić, aby pomaganie było efektywne (współpraca, jak i obowiązki poszczególnych jednostek zobowiązanych do ochrony małoletnich).
W ramach szkolenia zapewniamy: materiały szkoleniowe, standardy ochrony małoletnich. imienny certyfikat ukończenia szkolenia dla każdego uczestnika.
Istnieje możliwość organizacji szkolenia dedykowanego, w miejscu i czasie wskazanym przez Państwa. W razie zainteresowania ofertą indywidualną, prosimy o kontakt.
Dysponujemy wykwalifikowaną kadrą trenerską, posiadającą doświadczenie i kwalifikacje zawodowe do realizacji projektów szkoleniowych z różnorodnych zakresów. Ponadto wspieramy w organizacji szkoleń, eventów, konferencji, pomagamy w rekrutacji kadr, identyfikujemy możliwości pozyskania środków zewnętrznych.
Szkolenie poprowadzi
Prawnik z wykształcenia i z pasji. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziału Nauk Społecznych na kierunku politologia. Przez pierwsze siedem lat kariery zawodowej pracownik oświaty w oświacie. Od 2008 roku właściciel kancelarii prawnej. Prezes Stowarzyszenia Antymobbingowego im. Barbary Grabowskiej. Specjalizuje się w obszarze prawa rodzinnego, cywilnego, oświatowego oraz prawa pracy, w tym mobbingu i dyskryminacji.